Nie tak dawno topowym domowym przyrządem do ćwiczenia cardio był rower treningowy czy orbitrek. Dzięki bardzo dużej popularności znanego serialu „House of Cards” coraz częściej decydujemy się na ergometr wioślarski. W jaki sposób ćwiczyć na nim w zdrowy i efektywny sposób?

Jakie są możliwości treningu wioślarskiego

Trenowanie na wioślarzu posiada wielką przewagę nad innymi rodzajami ćwiczeń. Dlatego że pracujemy na siedząco ergometr wioślarski będzie dobrą opcją dla osób z otyłością lub problemami stawowymi. Dodatkowo sposób wykonywania ćwiczenia wymusza zaangażowanie zarówno nóg, jak i górnej części ciała, dzięki temu spalamy więcej tkanki tłuszczowej i rozwijamy więcej grup mięśniowych.

Dobra technika treningu na ergometrze

Na samym początku z wiosłowaniem może być bardziej skomplikowana niż w przypadku rowerka, orbitreka czy nawet biegania technika. Nie martw się kilka podpowiedzi i będziesz mógł bezpiecznie trenować na ergometrze.

Podstawą w ćwiczeniu na trenażeru wioślarskim jest przybranie poprawnej sylwetki w trakcie ćwiczenia. Trzymaj proste plecy i spięte łopatki. W połączeniu z lekko napiętym brzuchem zapewnisz kręgosłupowi bezpieczeństwo. Nie odrywaj pięt od podnóżka oraz nie zaciskaj zbyt mocno dłoni. Ważna jest dobra sekwencja ruchu: wpierw odepchnij się mocno nogami, by wykończyć pociągnięcie, sięgając rączką do mostka. Wyprostuj ręce, po czym spokojnie wróć do pozycji początkowej.

Mądrze zaplanuj treningi

Ćwicząc na ergometrze wioślarskim, jak w przypadku każdego treningu, ważnym aspektem będzie prawidłowa dla Twojego poziomu zaawansowania i celów intensywność. Jeśli będziesz każdego dnia zaliczał kilka do kilkunastu kilometrów, ekspresowo możesz dojść do przetrenowania. Najlepszym rozwiązaniem jest zacząć od jednego dnia ćwiczenia przeplatanego jednym lub nawet dwoma dniami przerwy.

Jaki ergometr kupić?

Dowiedziałeś się już jak rozpocząć trening na wioślarzu, dlatego jeżeli masz dostęp do urządzenia do dzieła. Jeśli jedynie zastanawiasz się nad nabyciem ergometru, musisz mieć świadomość, że nie jest to zbyt tani sprzęt fitness. Dobrze wytworzone ergometry to koszt rzędu od 3 000 do nawet do 6 000 zł. Nie warto jednak oszczędzać, ponieważ wioślarze takich przedsiębiorstw jak Concept2 lub WaterRower to zakup na długi czas. Ergometr wioślarski przy bardzo dobrej konserwacji przetrwa kilkanaście lat lub dłużej.

Author

Write A Comment